Про шкоду і користь вегетаріанства

вегетарианство польза и вред

Існує два види вегетаріанства – чисте вегетаріанство, яке забороняє всі продукти тваринного походження, і вегетаріанство беззабійне, що дозволяє вживання молочних продуктів і меду.

Основою ж раціону всіх вегетаріанців є рослинна їжа: овочі, фрукти, гриби, морська капуста, щавель, квасоля, горіхи і т.д. Вегетаріанцями були Леонардо да Вінчі, Ньютон, Байрон, Вольтер, Бернард Шоу, Ейнштейн, Лев Толстой та багато інших. Чимало голлівудських зірок дотримується вегетаріанської дієти. Більшість людей приходять до вегетаріанства з морально-етичних заборон вживати в їжу м’ясо вбитих тварин.

Але чи настільки нешкідливе вегетаріанство, як про це заявляють прихильники цієї дієти?

Людині для нормального обміну речовин необхідний білок. Білок буває рослинного і тваринного походження. Але якщо тваринний білок добре засвоюється організмом, то про рослинний білок цього сказати не можна. Винятком є бобові культури і соя, тому їх необхідно включати в раціон вегетаріанців. І, якщо цього не робити, то поступово дефіцит білка може привести до серйозних проблем зі здоров’ям. Але крім білка в тваринних продуктах містяться і інші необхідні людині вітаміни, мікроелементи, жири.

Наприклад, залізо. Нестача заліза в крові призводить до зниження гемоглобіну, розвивається недокрів’я або залізодефіцитна анемія: знижується імунітет, спостерігається задишка, тахікардія, розлад травлення, відсутність апетиту, підвищення стомлюваності й інші ознаки збою в роботі організму. Дуже важливий вітамін В12 міститься тільки в продуктах тваринного походження – м’ясі, рибі, сирі і т.д. Дефіцит цього вітаміну дуже небезпечний, відбувається зміна нервової тканини, розвивається анемія. Наслідки нестачі вітаміну В12 виявляються поступово, що виражається в розбалансуванні всього організму: слабкості, стомлюваності, загальному нездужанні, дратівливості, проблемах із кишечником, запамороченні, онімінні кінцівок. Молоко та молочні продукти – основні джерела кальцію, який необхідний для зміцнення кісток, зубної та нервової тканин. Кальцій, що надходить з продуктів тваринного походження, засвоюється організмом набагато краще, ніж з рослинних продуктів. Риба – постачає організму білки, мікроелементи, поліненасичені жирні кислоти сімейства Омега-3, необхідні для профілактики серцево-судинних захворювань.

Отже, відмова від тваринної їжі позбавляє людину багатьох життєво важливих елементів, що негативно позначається на самопочутті, а часом призводить до серйозних захворювань. Але що ж все-таки змушує людей розлучатися зі звичною їжею і ставати вегетаріанцем? В основному це міфи, які приймаються багатьма за істину:

1. Кажуть, вегетаріанці живуть довше і виглядають молодшими за своїх однолітків.
– Але такої статистики немає. Тому це твердження голослівно.
2. У вегетаріанців кращий характер, вони спокійніші і миролюбніші.
– Є багато прикладів, що спростовують це, наприклад, Адольф Гітлер теж був вегетаріанцем.
3. Людині властиво вегетаріанство, так як вона не хижак, у неї немає кігтів і іклів для того, щоб полювати і вбивати тварину.
– Справді, людина не хижак, але всі його внутрішні органи, ферментна система, шлунково-кишковий тракт пристосовані для вживання мяса.
4. Вегетаріанство економічно більш вигідно.
– Так, виробництво м’яса дорожче, ніж виробництво овочів і фруктів. Але більшість громадян нашої країни може дозволити собі не обмежуватися в рослинних продуктах тільки влітку. У зимово-весняний період вартість овочів і фруктів значно виростає в ціні, тому говорити про економію – сильне перебільшення.
5. У вегетаріанців рідше трапляються серцево-судинні захворювання, нижче холестерин в крові.
– Так, цього заперечувати не можна. Рослинна їжа багата в основному клітковиною, яка має здатність зв’язувати і виводити холестерин. Але дослідження, які проводилися в кінці ХХ ст. показали, що користь вегетаріанства не в тому, що вони виключали з раціону тваринну їжу, а в тому, що збільшували майже в 2 рази рослинну, тобто клітковину. Але, якщо взяти популярну середземноморську дієту, де присутнє і м’ясо і риба, а також багато овочів і фруктів, то статистика по cерцево-судинним захворюванням у жителів Середземномор’я така ж позитивна, як і у вегетаріанців.

Таким чином, всі міфи про вегетаріанство є тільки міфами. Це – спосіб життя, який у своєму фундаменті має філософське уявлення про світ і людину. Вегетаріанська дієта зовсім не шкідлива, якщо її проводити курсами -2,3 дня або тиждень. Але потрібно завжди пам’ятати, що хворим, літнім людям повна відмова від тваринних продуктів категорично протипоказана. А вегетаріанці повинні дбати про повноцінну компенсацію дефіциту білка і мінерально-вітамінного комплексу в своєму організмі.


Comments: